# SM-31TB205
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SM-31TB205
- **Manufacturer:** NIDEC
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sm-31tb205
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sm-31tb205#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 5
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Resistance:** 2 MΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.173" x 0.154" Face (4.40mm x 3.90mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** Gull Wing
- **Tolerance:** ±20%