# SLS250PC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SLS250PC
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Slide Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sls250pc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sls250pc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 5.00mm
- **Actuator Type:** Standard
- **Circuit:** DP5T
- **Contact Finish:** Silver
- **Contact Material:** Copper Alloy
- **Contact Timing:** Non-Shorting (BBM)
- **Current Rating (Amps):** 250mA (AC), 150mA (DC)
- **Features:** Epoxy Sealed Terminals
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 125 V