# SLR500JB-0R15
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SLR500JB-0R15
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/slr500jb-0r15
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/slr500jb-0r15#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/93/39/13933931-0.18AFBK-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Ceramic
- **Features:** Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
- **Height:** 0.748" (19.00mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 5W
- **Resistance:** 150 mΩ
- **Size:** 0.551" L x 0.197" W (14.00mm x 5.00mm)
- **Tolerance:** ±5%