# SLR-332VCT32
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SLR-332VCT32
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/slr-332vct32
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/slr-332vct32#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Configuration:** Standard
- **Current:** 10mA
- **Height (Max):** 4.60mm
- **Lens Color:** Red
- **Lens Size:** 3.20mm Dia
- **Lens Style:** Round with Domed Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 10mcd
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Supplier Device Package:** T-1
- **Viewing Angle:** 85°
- **Voltage:** 2V