# SLR-332MGT32
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SLR-332MGT32
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/slr-332mgt32
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/slr-332mgt32#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/73/10/11731024-511-1240-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Configuration:** Standard
- **Current:** 10mA
- **Height (Max):** 4.60mm
- **Lens Color:** Green
- **Lens Size:** 3.20mm Dia
- **Lens Style:** Round with Domed Top
- **Lens Transparency:** Diffused
- **Millicandela Rating:** 16mcd
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Viewing Angle:** 75°
- **Voltage:** 2.1V