# SLM534214A-R39MHF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SLM534214A-R39MHF
- **Manufacturer:** ITG Electronics, Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/slm534214a-r39mhf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/slm534214a-r39mhf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100A
- **Current Rating (Amps):** 44 A
- **DC Resistance (DCR):** 0.42mOhm
- **Height:** 0.421" (10.70mm)
- **Inductance:** 390 nH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.571" L x 0.531" W (14.50mm x 13.50mm)
- **Tolerance:** Â±20%