# SLM43328A-R51MHF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SLM43328A-R51MHF
- **Manufacturer:** ITG Electronics, Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/slm43328a-r51mhf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/slm43328a-r51mhf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 33A
- **Current Rating (Amps):** 29 A
- **DC Resistance (DCR):** 0.93mOhm
- **Height:** 0.315" (8.00mm)
- **Inductance:** 510 nH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.433" L x 0.315" W (11.00mm x 8.00mm)
- **Tolerance:** Â±20%