Part Number: SLM43328A-R43MHF Manufacturer: ITG Electronics, Inc. Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/slm43328a-r43mhf RFQ URL: https://distyparts.com/product/slm43328a-r43mhf#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/92/83/97/9283971-3013-SLM43328A-R43MHFTR-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/92/83/97/9283971-3013-SLM43328A-R43MHFTR-ND.jpg Summary: SLM43328A-R43MHF is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by ITG Electronics, Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: SLM43328A-R43MHF is a fixed inductors from ITG Electronics, Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 40A Current Rating (Amps): 29 A DC Resistance (DCR): 0.93mOhm Height: 0.315" (8.00mm) Inductance: 430 nH Material: Ferrite Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -55°C ~ 130°C Shielding: Shielded Size: 0.433" L x 0.315" W (11.00mm x 8.00mm) Tolerance: ±20% Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/itg-electronics-inc Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/slm43328a-r43mhf