# SLM100W-1.7-56-TA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SLM100W-1.7-56-TA
- **Manufacturer:** ERP Power, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/slm100w-1-7-56-ta
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/slm100w-1-7-56-ta#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cURus
- **Current:** 1.7A
- **Dimming:** Analog, ELV
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** OCP, OTP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Power (Watts):** 95.2 W
- **Ratings:** IP66
- **Size:** 4.00" L x 2.00" W x 1.52" H (101.6mm x 50.8mm x 38.5mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 120VAC