# SLI-343URCT31
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SLI-343URCT31
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sli-343urct31
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sli-343urct31#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Configuration:** Standard
- **Current:** 20mA
- **Height (Max):** 5.60mm
- **Lens Color:** Red
- **Lens Size:** 3.10mm Dia
- **Lens Style:** Round with Domed Top
- **Lens Transparency:** Diffused
- **Millicandela Rating:** 450mcd
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Viewing Angle:** 40°
- **Voltage:** 1.9V