# SLF7032T-3R3M1R9-2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SLF7032T-3R3M1R9-2
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/slf7032t-3r3m1r9-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/slf7032t-3r3m1r9-2#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/12/445-1215-1-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/19/445-1998-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.9 A
- **DC Resistance (DCR):** 27.6mOhm Max
- **Height:** 0.134" (3.40mm)
- **Inductance:** 3.3 ÂµH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
- **Tolerance:** Â±20%