# SLF7032T-220MR96-2PF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SLF7032T-220MR96-2PF
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/slf7032t-220mr96-2pf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/slf7032t-220mr96-2pf#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/20/445-2008-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/19/445-1998-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 960 mA
- **DC Resistance (DCR):** 132mOhm Max
- **Height:** 0.134" (3.40mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
- **Tolerance:** ±20%