# SLF6028T-680MR50-PF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SLF6028T-680MR50-PF
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/slf6028t-680mr50-pf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/slf6028t-680mr50-pf#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/64/445-6486-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/19/445-1996-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500mA
- **Current Rating (Amps):** 780 mA
- **DC Resistance (DCR):** 348mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 68 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
- **Tolerance:** ±20%