# SLF12555T-331MR59-PF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SLF12555T-331MR59-PF
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/slf12555t-331mr59-pf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/slf12555t-331mr59-pf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/20/445-2008-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 590mA
- **Current Rating (Amps):** 1 A
- **DC Resistance (DCR):** 492mOhm Max
- **Height:** 0.228" (5.80mm)
- **Inductance:** 330 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
- **Tolerance:** ±20%