# SLF10165T-220M2R43PF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SLF10165T-220M2R43PF
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/slf10165t-220m2r43pf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/slf10165t-220m2r43pf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/64/445-6478-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.7A
- **Current Rating (Amps):** 2.4 A
- **DC Resistance (DCR):** 53.8mOhm Max
- **Height:** 0.268" (6.80mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.398" L x 0.398" W (10.10mm x 10.10mm)
- **Tolerance:** ±20%