# SLE48S2403N01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SLE48S2403N01
- **Manufacturer:** SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sle48s2403n01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sle48s2403n01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CCC, CE, CSA, cULus, cURus, GS, KC, TUV, UL
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 2A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Form:** Desktop (Class II)
- **Input Connector:** IEC 320-C8
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 48 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 4.80" L x 2.01" W x 1.24" H (122.0mm x 51.0mm x 31.5mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 62368-1
- **Voltage:** 24V