# SLCS-250-3-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SLCS-250-3-01
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Supports and Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/slcs-250-3-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/slcs-250-3-01#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/20/78/1320781-RPC5052-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Natural
- **Height:** 0.718" (18.24mm)
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-2
- **Mounting Type:** Arrowhead, Winged
- **Opening Size:** 0.188" (4.78mm)
- **Panel Hole Size:** 0.187" (4.75mm)
- **Type:** Clip, Wire Saddle
- **Type Attributes:** Locking, Round, Standoff
- **Width:** 0.250" (6.35mm)