# SLB1240R45
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SLB1240R45
- **Manufacturer:** APEM Inc.
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Slide Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/slb1240r45
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/slb1240r45#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 4.50mm
- **Actuator Type:** Standard
- **Circuit:** SPDT
- **Contact Finish:** Silver
- **Contact Timing:** Not Specified
- **Current Rating (Amps):** 300mA (AC/DC)
- **Features:** Epoxy Sealed Terminals
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 85°C
- **Switch Function:** On-On
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 125 V