# SLA-440-ALE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SLA-440-ALE
- **Manufacturer:** Mueller Electric Co
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Monitor - Relay Output
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sla-440-ale
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sla-440-ale#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Rating @ Voltage:** 3A @ 600VAC
- **Delay Time:** 1 Sec ~ 2 Sec
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Output Type:** Relay
- **Trip Range:** 430 ~ 480V AC
- **Trip Status:** Energized High/Low
- **Type:** Phase Loss, Phase Sequence, Voltage Sensing AC
- **Voltage:** 440VAC