# SLA-230-ASA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SLA-230-ASA
- **Manufacturer:** Mueller Electric Co
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Monitor - Relay Output
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sla-230-asa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sla-230-asa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Rating @ Voltage:** 10A @ 240VAC
- **Delay Time:** 0.25 Sec ~ 0.5 Sec
- **Mounting Type:** Socketable
- **Output Type:** Relay
- **Trip Range:** 190 ~ 270V AC
- **Trip Status:** Energized High/Low
- **Type:** Phase Loss, Phase Sequence, Voltage Sensing AC
- **Voltage:** 230VAC