# SL375-10.4/208+LXI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SL375-10.4/208+LXI
- **Manufacturer:** Magna-Power Electronics
- **Category:** Test and Measurement
- **Subcategory:** Equipment - Power Supplies (Test, Bench)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sl375-10-4-208-lxi
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sl375-10-4-208-lxi#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 0 ~ 10.4A
- **Display Type:** LED
- **Features:** Ethernet, Programmable, RS-232, Tracking
- **Number of Characters:** 3.5, 4
- **Power (Watts):** 4000W
- **Size:** 24.000" L x 19.000" W x 1.720" H (609.60mm x 482.60mm x 44.50mm)
- **Type:** Rack Mount (AC to DC)
- **Voltage:** 0 ~ 375VDC