# SL2224A-R055MHF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SL2224A-R055MHF
- **Manufacturer:** ITG Electronics, Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sl2224a-r055mhf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sl2224a-r055mhf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 50 A
- **DC Resistance (DCR):** 0.2mOhm
- **Height:** 0.236" (6.00mm)
- **Inductance:** 55 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.217" L x 0.224" W (5.50mm x 5.70mm)
- **Tolerance:** Â±20%