# SL1215-150K3R3-PF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SL1215-150K3R3-PF
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sl1215-150k3r3-pf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sl1215-150k3r3-pf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/93/00/99/9300999-445-3787-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8.9A
- **Current Rating (Amps):** 3.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 22mOhm Max
- **Height:** 0.591" (15.00mm)
- **Inductance:** 15 ÂµH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.472" Dia (12.00mm)
- **Tolerance:** Â±10%