# SL12-1R308-A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SL12-1R308-A
- **Manufacturer:** Ametherm Inc
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Inrush Current Limiters (ICL)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sl12-1r308-a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sl12-1r308-a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/25/19/51/2519514-570-1078-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CSA, UR
- **Current:** 8 A
- **Diameter:** 0.512" (13.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.307" (7.80mm)
- **R @ 25°C:** 1.3 Ω
- **R @ Current:** 40 mΩ
- **Tolerance:** ±20%