# SL-132-G-11
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SL-132-G-11
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Receptacles, Female Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sl-132-g-11
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sl-132-g-11#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/64/49/65/6449656-SAM1103-32-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Contact Length:** 0.108" (2.75mm)
- **Contact Type:** Female Socket
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.132" (3.35mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 32
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)