# SKL45-250
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SKL45-250
- **Manufacturer:** Essentra Components
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Supports and Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/skl45-250
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/skl45-250#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/20/65/1320651-RPC5048-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Natural
- **Features:** Flame Retardant
- **Height:** 1.050" (26.67mm)
- **Length:** 0.980" (24.89mm)
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-2
- **Mounting Type:** Arrowhead, Winged
- **Opening Size:** 0.150" ~ 0.250" (3.81mm ~ 6.35mm)
- **Panel Hole Size:** 0.187" (4.75mm)