# SK23D04G12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SK23D04G12
- **Manufacturer:** C&K
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Slide Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sk23d04g12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sk23d04g12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 12.00mm
- **Actuator Type:** Standard
- **Circuit:** DP3T
- **Contact Finish:** Silver
- **Contact Timing:** Not Specified
- **Current Rating (Amps):** 300mA (DC)
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Switch Function:** On-On-On
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 30 V