# SK22D05SG4.5NS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SK22D05SG4.5NS
- **Manufacturer:** C&K
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Slide Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sk22d05sg4-5ns
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sk22d05sg4-5ns#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 4.50mm
- **Actuator Type:** Standard
- **Circuit:** DPDT
- **Contact Finish:** Silver
- **Contact Timing:** Non-Shorting (BBM)
- **Current Rating (Amps):** 300mA (DC)
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Switch Function:** On-On
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 30 V