# SK-GEN4-43DCT-CLB-SB-AR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SK-GEN4-43DCT-CLB-SB-AR
- **Manufacturer:** 4D Systems Pty Ltd
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sk-gen4-43dct-clb-sb-ar
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sk-gen4-43dct-clb-sb-ar#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/26/71/11267169-1613-1323-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Diagonal Screen Size:** 4.3" (109.22mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 480 x 272
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** Parallel/Serial
- **Touchscreen:** Capacitive
- **Viewing Area:** 95.04mm W x 53.86mm H