# SK-144G2-AR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SK-144G2-AR
- **Manufacturer:** 4D Systems Pty Ltd
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sk-144g2-ar
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sk-144g2-ar#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/26/76/11267672-1613-1035-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Diagonal Screen Size:** 1.44" (36.57mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 128 x 128
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** Parallel, 8-Bit
- **Viewing Area:** 25.50mm W x 26.50mm H