# SJS515090-16-001/002
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SJS515090-16-001/002
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sjs515090-16-001-002
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sjs515090-16-001-002#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Sector
- **Applications:** WiMax聶
- **Frequency (Center:** 5.5GHz
- **Frequency Group:** SHF (f > 4GHz)
- **Frequency Range:** 5.15GHz ~ 5.85GHz
- **Gain:** 16.25dBi
- **Height (Max):** 21.850" (555.00mm)
- **Ingress Protection:** IP54
- **Mounting Type:** Bracket Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 20 W