# SJ-43502PM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SJ-43502PM
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Barrel Connectors
- **Subcategory:** Audio Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sj-43502pm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sj-43502pm#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/28/50/22/2850227-CP-43502PM-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actual Diameter:** 0.142" (3.60mm)
- **Connector Type:** Phone Jack
- **Features:** Mounting Hardware
- **Gender:** Female
- **Industry Recognized Mating Diameter:** 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
- **Internal Switch(s):** Does Not Contain Switch
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Positions:** 4 Conductors, 4 Contacts
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C