# SJ-25014A-SMT-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SJ-25014A-SMT-TR
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Barrel Connectors
- **Subcategory:** Audio Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sj-25014a-smt-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sj-25014a-smt-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actual Diameter:** 0.102" (2.60mm)
- **Connector Type:** Phone Jack
- **Features:** Board Guide
- **Gender:** Female
- **Industry Recognized Mating Diameter:** 2.50mm (0.094", 3/32", Sub Mini, Miniature) - Headphone
- **Internal Switch(s):** Does Not Contain Switch
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Number of Positions:** 4 Conductors, 4 Contacts
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C