# SIT9501AI-01A3-2510-50.000000E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SIT9501AI-01A3-2510-50.000000E
- **Manufacturer:** SiTime
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sit9501ai-01a3-2510-50-000000e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sit9501ai-01a3-2510-50-000000e#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 35.5mA
- **Frequency:** 50 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.035" (0.90mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** LVPECL
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 2.5V