# SIT9005AI-11-18NA50.000000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SIT9005AI-11-18NA50.000000
- **Manufacturer:** SiTime
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sit9005ai-11-18na50-000000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sit9005ai-11-18na50-000000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 5.5mA
- **Frequency:** 50 MHz
- **Frequency Stability:** ±20ppm
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** LVCMOS
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Spread Spectrum Bandwidth:** ±0.125%, Center Spread
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.8V