# SIT9003AC-23-33EB-5.09920Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SIT9003AC-23-33EB-5.09920Y
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sit9003ac-23-33eb-5-09920y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sit9003ac-23-33eb-5-09920y#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/73/-3/1473-31080-6-ND.jpg
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 4.1mA
- **Frequency:** 5.0992 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** LVCMOS, LVTTL
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V