# SIT9003AC-13-18DD-13.56000Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SIT9003AC-13-18DD-13.56000Y
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sit9003ac-13-18dd-13-56000y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sit9003ac-13-18dd-13-56000y#rfq
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 3.5mA
- **Frequency:** 13.56 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** LVCMOS, LVTTL
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Spread Spectrum Bandwidth:** ±0.50%, Center Spread
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.8V