# SIT8225AI-G2-28E-25.001200Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SIT8225AI-G2-28E-25.001200Y
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sit8225ai-g2-28e-25-001200y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sit8225ai-g2-28e-25-001200y#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/73/-3/1473-31009-6-ND.jpg
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 33mA
- **Frequency:** 25.0012 MHz
- **Frequency Stability:** ±25ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** LVCMOS, LVTTL
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 2.8V