# SIT8209AI-83-25E-166.600000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SIT8209AI-83-25E-166.600000
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sit8209ai-83-25e-166-600000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sit8209ai-83-25e-166-600000#rfq
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 36mA
- **Frequency:** 166.6 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** LVCMOS, LVTTL
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 2.5V