# SIT8209AC-31-18E-166.660000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SIT8209AC-31-18E-166.660000
- **Manufacturer:** SiTime
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sit8209ac-31-18e-166-660000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sit8209ac-31-18e-166-660000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/73/-3/1473-31212-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 33mA
- **Frequency:** 166.66 MHz
- **Frequency Stability:** ±20ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** LVCMOS, LVTTL
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.8V