# SIT8208AI-G3-33E-33.300000Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SIT8208AI-G3-33E-33.300000Y
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sit8208ai-g3-33e-33-300000y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sit8208ai-g3-33e-33-300000y#rfq
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 33mA
- **Frequency:** 33.3 MHz
- **Frequency Stability:** 卤50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** LVCMOS, LVTTL
- **Size:** 0.106" L x 0.094" W (2.70mm x 2.40mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V