# SIT8208AI-83-33E-4.096000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SIT8208AI-83-33E-4.096000
- **Manufacturer:** SiTime
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sit8208ai-83-33e-4-096000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sit8208ai-83-33e-4-096000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/73/-3/1473-31048-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 33mA
- **Frequency:** 4.096 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** LVCMOS, LVTTL
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V