# SIT8208AI-2F-28E-33.000000X
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SIT8208AI-2F-28E-33.000000X
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sit8208ai-2f-28e-33-000000x
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sit8208ai-2f-28e-33-000000x#rfq
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 33mA
- **Frequency:** 33 MHz
- **Frequency Stability:** ±10ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** LVCMOS, LVTTL
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 2.8V