# SIT8008AI-73-33E-20.000000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SIT8008AI-73-33E-20.000000
- **Manufacturer:** SiTime
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sit8008ai-73-33e-20-000000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sit8008ai-73-33e-20-000000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 4.5mA
- **Frequency:** 20 MHz
- **Frequency Stability:** 卤50ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** HCMOS, LVCMOS
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V