# SIT5000AI-GE-25E0-25.000000T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SIT5000AI-GE-25E0-25.000000T
- **Manufacturer:** SiTime
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sit5000ai-ge-25e0-25-000000t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sit5000ai-ge-25e0-25-000000t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/73/-3/1473-31009-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 33mA
- **Frequency:** 25 MHz
- **Frequency Stability:** ±5ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** LVCMOS
- **Size:** 0.106" L x 0.094" W (2.70mm x 2.40mm)
- **Type:** TCXO
- **Voltage:** 2.5V