# SIT3372AC-1E2-30NE76.800000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SIT3372AC-1E2-30NE76.800000
- **Manufacturer:** SiTime
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sit3372ac-1e2-30ne76-800000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sit3372ac-1e2-30ne76-800000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Absolute Pull Range (APR):** ±70ppm
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 92mA
- **Frequency:** 76.8 MHz
- **Frequency Stability:** ±25ppm
- **Height:** 0.035" (0.90mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** LVPECL
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
- **Type:** VCXO
- **Voltage:** 3V