# SIT2044BM-S1-33EA50.000000G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SIT2044BM-S1-33EA50.000000G
- **Manufacturer:** SiTime
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sit2044bm-s1-33ea50-000000g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sit2044bm-s1-33ea50-000000g#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/73/-3/1473-31368-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 4.8mA
- **Frequency:** 50 MHz
- **Frequency Stability:** 卤20ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.057" (1.45mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Output:** LVCMOS, LVTTL
- **Size:** 0.114" L x 0.063" W (2.90mm x 1.60mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V