# SIT1630AI-S4-DCC-32.768Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SIT1630AI-S4-DCC-32.768Y
- **Manufacturer:** SiTime
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sit1630ai-s4-dcc-32-768y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sit1630ai-s4-dcc-32-768y#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/73/-3/1473-31368-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 1.4µA
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Stability:** ±100ppm
- **Height:** 0.057" (1.45mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** LVCMOS
- **Size:** 0.114" L x 0.063" W (2.90mm x 1.60mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.5V ~ 3.63V