# SIM03601Y1A0M32
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SIM03601Y1A0M32
- **Manufacturer:** Meritek
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sim03601y1a0m32
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sim03601y1a0m32#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 1A
- **Impedance @ Frequency:** 600 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C