# SIM-012SBT97
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SIM-012SBT97
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Emitters - Infrared, UV, Visible
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sim-012sbt97
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sim-012sbt97#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/6-/10/846-1023-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 40mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C (TA)
- **Orientation:** Side View
- **Radiant Intensity (Ie) Min @ If:** 0.9mW/sr @ 20mA
- **Type:** Infrared (IR)
- **Viewing Angle:** 24°
- **Voltage:** 1.2V